Infokaart

Sündmused

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Väe Vaim ja arguse vaim

VALLO EHASALU

"Jumal ei ole ju meile andnud arguse Vaimu, vaid väe ja armastuse ja mõistlikkuse Vaimu" (2 Timoteuse 1,7)

Meeldetuletus meile, missugune on see Vaim, mille Jumal meile andis. See on väe Vaim ja armastuse Vaim.

Kus me seda väe Vaimu näeme? Meie enese teod ja tööd on sageli nii tühised. Kuid Jumal ühendab oma suure väe sageli just suhteliselt nõrgaga.

Ma vaidlen vastu filosoof Hegelile, kes on kirjutanud, et on olemas üks maailmavaim (näete, ei nimeta Jumalat Jumalaks, otsib teisi sõnu), mis avaldab end maailma ajaloos. Suured kultuurid on oma saavutuste kaudu maailmavaimu avaldused. Kõigepealt Vana-Babüloonia, siis Pärsia, siis Kreeka, siis Rooma. Edaspidi võivad poliitikud seda loetelu pikendada omatahtsi - Kolmas Riik, Türkmenistan jne.

Kas olete jalutanud Tübingenis Hegeli tänaval? Seal ei saagi jalutada. Seal kihutatakse. Seal ei ela ega tööta keegi, see on lihtsalt üks suurliikluse maantee linna sees. Üliõpilaste jaoks on hoopis üks madal jalgrattatunnel selle alt läbi. Sellest madalast tunnelist olen mina iga päev läbi sõitnud, aga mitte piki Hegeli tänavat. Sealt on vaid kostnud autode müra.

Piibel ütleb, et Jumal ühendab ajaloos oma väe just suhteliselt nõrgaga ja teeb nõrga püsivaks. Jumal andis oma sõna Iisraelile. Kõigepealt tõotas Jumal olla Isaks. Siis andis ta käsud, see tähendab, mitte käsklused, vaid sissejuhatuse Jumala poolt kingitud elukorraldusse. Siis algas ajalugu, Jumala ja inimese vastastikune tegevus. Ja Jumal hoidis seda rahvast, kuni Jumala Poja sündimiseni.

Ka meie oleme näinud, kuidas Jumal ühendab end suhteliselt nõrgaga, oma maapealse kirikuga. Kunagi arvati, et kirik sureb välja kuuekümnendatel aastatel, seoses viimaste ideoloogiliselt ebaküpsete inimeste kadumisega. Praegu arvatakse, et kirik hääbub seoses vähese majandusliku kindlusega. Võibolla võtab kiriku talvekülm, mis tuleb kuu aja pärast? Samas, Jumal jälgib kiriku olukorda erilise tähelepanelikkusega.

Kuid mis vaim elab meis? Väe Vaimu tuletati meile meelde. Meid hoiatatakse aga arguse vaimu eest (vaim väikese tähega).

Käisin mööda linna. Keegi naine tundis huvi kiriku vastu. "Aga minu mees ei saa kirikusse tulla. Ta usub küll, aga ta ütleb mulle, et kirikusse ta ei lähe. Seal on nii vähe mehi, ta tunneb end halvasti." Kohtan teist naist. Ja nagu saatuse iroonia, ta räägib sedasama. Mõtlen, kes me, mehed, oleme. Meil on veendumus, kuid siis vaatame vasakule ja paremale, kas kellelgi veel on. Kui ei ole, salgame oma veendumuse maha.

Kes tuletaks meile üha uuesti meelde: "mitte arguse vaimu, vaid väe ja armastuse Vaimu."