Infokaart

Sündmused

Jaanuar 2022
E T K N R L P
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Avaleht > Valga > Kogudus

Kogudus

Valga linna keskmes kõrguv silmapaistev pühakoda on koduks EELK Valga Peetri-Luke kogudusele. Rohkem kui 200 aastat tagasi rajatud linnakirikus tegutsev kogudus on kolme erineva varem tegutsenud väärika koguduse järeltulija. Luterlikust usutraditsioonist elujõudu ammutav kogudus on aktiivse kultuuri- ja harduseluga. Kogudus soovib rikastada linnarahva kultuurielu ning olla toeks inimeste eluteel, ulatades usujõudu ja hingepidet inimesele tema elukaare rõõmsatel ja keerulistel aegadel.

Koguduse jumalateenistused toimuvad tavaliselt pühapäeviti kell 10.00.

Koguduse elu süda ja sisu on igal pühapäeval ja kirikupühadel pühitsetud jumalateenistus. Vaimset hingamisrütmi andva sündmuse kõrghetkeks on kuu kolmandal pühapäeval armulauaga jumalateenistuse pühitsemine. Iga kuu viimasel pühapäeval järgneb jumalateenistusele kirikukohv ning sünnipäevaliste õnnitlemine. Viimase aastaga on koguduse liikmeskond taas kasvamas, kasvule on pöördunud ka inimeste huvi saada osa sakramentidest ja kiriklikest talitustest.

Tänu erakordselt heale kirikusaali akustikale ja ülihea kõlaga Euroopa 200 parima hulka kuuluva unikaalsele Ladegasti orelile on pühakoda mitmete tunnustatud muusikute esinemise meelispaik. Eesti ainus säilinud töökorras Ladegasti orel toob suvehooajal regulaarselt kontserte andma tipporganiste. Tihti võib kuulata orelikontserte ja võrratut orelimängu saadet jumalteenistustel koguduse kutselise organisti Jüri Goltsovi poolt. Hoogustunud on mitmesuguste kontserdi- ja muusikaürituste korraldamine, nagu rahvusvaheline muusikapäev, Valga Valka nelja kiriku suvemuusika festival, Ladegast-oreli 150 aasta juubelürituse sari ning mitmete esinejate külaskäigud lähedalt ja kaugelt.

Pühakoja taastamise ja renoveerimistööde korraldamise osas on kogudusele hindamatuks abiks järjepidevalt entusiastlik sihtasutus Valga Jaani Kiriku Renoveerimine. Tänu omavalitsuse ja riigi abile on viimase kümnendi jooksul teostatud märkimisväärne taastustöö nii pühakoja sees kui torni välisilme parandamiseks. Tänu kiriku renoveerimisega tegelevale sihtasutusele saab kogudus keskenduda oma põhiülesandele, kogukonna teenimistööle. Renoveerimistöö osas on koguduse elukorraldusele avaldanud kõige enam mõju 2015. aastal koguduse ja sihtasutuse ühisel jõul renoveeritud käärkamber. Käärkamber on saanud kohaks, mis võimaldas taasalustada Peetri pühapevakoolil lastetööga, korraldada leerikursuseid ja mitmesuguseid muid vajalikke hingehoiu ja vaimuliku sisuga üritusi ning on kantseleitöö ja vaimulike vestluste kohaks.

Lisaks pühakojale on kogudusel Valgas kasutada rahva teenimistööks pastoraadi maja Lai tänav 5A.

2018. aasta kolmekuningapäevast teenib kogudust üle kahe aasta praktikandiks olnud ja õpetajaks ordineeritud Margus Suvi