Infokaart

Sündmused

August 2022
E T K N R L P
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Avaleht > Elva > Jumala sõna

Jumala sõna

2. jaanuar Mt 2,13-18

Jeesus, Kuningas juba lapsest saadik

Evangeelium tutvustab lugejale Jeesust kui kuningat, kelle elu on lapsena olnud ohus, kuid kelle valitsust keegi ei suuda takistada. Nii päästis Jooseba Juudamaa kuninga poja Joase teda kadestava võõramaalasest kuninganna Atalja käest ja Taaveti sugu jäi Jeruusalemma kuningatroonil kestma (2 Kn 11,2j). Nii päästis Jumal väikese Moosese ja valmistas teda hiljem Midjanimaal maapaos rahvajuhiks.

Antiikajal räägiti Romuluse ja Augustuse lapsepõlvest. Ka neid ähvardas oht, kuid neist said Rooma riigi isad.

Jeesus, tulevane kuningas, oli Egiptuses maapaos, nagu Vana Testamendi ajal paljud juudalased. Jeesus elas lapsena ohtlikul ajal. Herodese (valitses 40.-4. eKr) mõrvad olid tuntud. Betlemma lastetapp on mõistetav nende taustal, Herodes oli kahtlustav ja mõrvahimuline.

Kuid olulisem veel on Matteuse jaoks ilmselt see, et Jumal oli Jeesuse tee ette valmistanud. Ka Vana Testament räägib Jeesuse Egiptusereisist. Konkreetseks ajendiks sellele (Ho 11,1) on Iisraeli orjapõlv Egiptuses, kust Jumala Poeg, Iisrael, on välja kutsutud. Iisraellane teab, Jumal teeb ajalugu ja Jumal ka kordab ajalugu, vanale tippajale vastab uus aeg, mil Jumal oma rahva vabastab. Nii nagu tollal vabastati rahvas Egiptuse orjusest, nii vabastatakse rahvas pattudest Messia tulles.

9. jaanuar Mt 4,12-17

Mahajäetud maa uus lootus

Teemaks saab Jeesuse elukoht ja kodumaa, Galilea. Jeesus asub elama järve äärde, Kapernauma. See maa saab Jumala riigi sündmuste näitelavaks, siin astub rahva sekka Jumala Poeg.

Kinnituseks sellele, et evangeeliumi kirjutaja ajal asetleidnu on ka tõene, on Vana Testamendi sõnad. Prohvet Jesaja (tegevus 736.-? eKr) kuulutab sellele maale aulist ja uut algust. Jesaja on näinud oma silmadega küll vastupidist, Iisraeli Põhjariigi laastamist, tühjendamist inimestest, Assüüria sõjaväge. Seda, kuidas ajaloo ja traditsioonidega maa jääb unustusse.

Siiski kuulutab ta: "Sebulonimaa, Naftalimaa ... paganate Galilea". Algselt mõtles ta ilmselt "paganate ringi", hiljem anti sellele maale Jesaja kuulutuse järgi nimeks Galilea (galil - hbr keeles ring). Maakohtade ring ümber Kinnereti järve (Genneesareti järv), kus elavad paganad. Jesaja teadis, et pimedus ei jää püsima.

Jumalakartus tuli sellele maale tagasi. Siin hakati kummardama Iisraeli Jumalat. Sellel maal ilmus inimestele Jumala Poeg. Mõelgem, ka meie maa unustatud kohad võivad saada veel auliseks, paikadeks, kus inimesed tahavad elada.