Infokaart

Sündmused

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Elva kirikukoor Hallsbergis

Sõit algas bussiga Elva kiriku eest, jätkus laevaga üle mere. Meil oli kiire sihtpunkti, seetõttu vaatasime Stockholmi ainult bussiaknast.

Hallsbergis võttis meid vastu Elva suhete kauaaegne edendaja Leila Raudsaar. Leila on olnud kogudue majandusjuht kuni pensionilejäämiseni. Tema viimane töö (kui võib öelda "viimane") oli pastoraadi juurdeehituse tegemine Hallsbergis. Kuid ta jätkab eestiga suhtelist.

Saabumispäeva õhtul oli Hallsbergi naaberkirikus Vibys laulupäev. Naaberkoguduste koorid olid harjutanud koos ja laulsid koos. Kavasse mahtus veel elvalaste duett "Üles tõusis haua sülest". Seda ja kõiki edaspidiseid muusikaüritusi korraldas mh. organist Anna Martinsson. Elvast olid kaasas koori juhid Maimu Sirel ja Edith Groote.

Teisel päeval tehti ringreis Hallsbergi lähedal. Külastati keskaegse Riseberga kloostri varemeid ja tehasekirikut selle aladel. Riseberga tehasekirik oli usuliselt innuka vabrikandi töö, kirik on aja jooksul vahetanud konfessiooni, praegu tegutseb üksnes (valveta) muuseumina. See väike palvela on reformatoorse põhiplaaniga (kantsel altari peal, kantsel võrdselt kaugel kõigist nurkadest) ühtlasi vanim baptistikirik Rootsis.

Laheduses külastati vanimat Rootsi säilinud puukirikut Tångeråsas (foto http://www.lansstyrelsen.se/orebro/Sv/samhallsplanering-och-kulturmiljo/byggnadsvard/kulturmiljo/sevarda-kulturmiljoer/lekeberg/tangerasa-kyrka/Pages/index.aspx). Giidiks selle päeva teedel oli Hallsbergi koguduse õpetaja Ingemar Frenskar.

Õhtul oli õhtusöök rohke muusikaga. Elva koguduse pastoraadi heaks korraldati loterii.

Kolmas päev oli taevaminemispüha. Vabaõhujumalateensitusel jutlustav Vallo Ehasalu. Sel päeval tutvuti ka vana kihelkonnakirikuga, mis asub vana kirikumõisa kompleksis. Raudteesõlme tekkega on Hallsbergis elu nihkunud suurde külla raudtee ääres, kuhu on ehitatud uus kirik.

Eelmisest reisist Hallsbergi oli kulunud ligi kümme aastat, kuid Hallsberg polnud Elvat unustanud. Kohtumine oli kui vanade sõprade jällenägemine.

Tagasi