Infokaart

Sündmused

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Reis Östersundi

Noored olid majutatud tuttavasse kohta, Frösö saarel asuvasse kiriklikku kämpingusse. Frösö on üks suur saar Storsjö järves, üle väina Östersundi linna vastas. Frösö hiiekask on langetatud aastal 900 ja selle asemele, otse paganateaja ohvriloomade luude peale, on ehitatud kirik. Praegune kirik on aastast 1207. Frösö on küll üksnes saar ühes sisejärves, kuid sellel on näha nii palju: kirik ja surnuaed igivanade kääbaskalmetega, Rootsi vanim maakool, Rootsi ainus kristliku sisuga ruunikivi. Tänapäeval on see hinnatud laulatustekoht ja muuhulgas Östersundi lennujaamaga eeslinn. Kuid eriline on see, et Frösö koguduse töötajad, eelkõige õpetaja Göran Modén, koorijuht Lena Moén, noortejuht Urban Nolander ja loomulikult kokk Astrid, on praostkondadevaheliste suhete põhikandjateks Rootsi poolel.
Kämpingust avaneb vaade üle järve mandrile. Sõltuvalt ilmast näeb kaugeid mägesid. Ühel päeval oli näha isegi saja kilomeetri tagust Aret, tuntud suusakeskust. Üks 17. saj. piiskop ütles kord, et Areskjutan on Piibli Ararat, siin randus peale veeuputust Noa laev.
Kõikjal saatsid meid kohalikud noored, kel oli meie noorte hulgas vanu tuttavaidki. Üheskoos lahendati taibukuseteste MultiChallenges. Laupäeva õhtul andsid Plixid Frösö Kihelkonnatares rockkontserdi. Kirikus toimus Frösö ja meie noorte koosmusitseerimine vaimuliku ja klassikalise muusikaga.
Pühapäeval oli noortel raske kava, kuna vaja oli keskenduda kahele jumalateenistusele ja nende ettevalmistustööle. Östersundi suures kirikus lauldi armulauaga jumalateenistusel, õhtul sõnajumalateenistusel Torvalla Püha Valguse Kirikus. Terve noortekoori kava oli pandud kokku Mart Jaansoni lauludest, reisi puhuks tõlgiti refrääniga lauludel ka refrään rootsi keelde.
Praostkonna noortetöötegijad panid noored tegutsema ja rääkima. Igal õhtul toimus tagasisedering, kus noorte hinnangud päevasündmustele olid lühikesest märkusest "Normaalne" pikema analüüsini meie ja nende kirikuelust ja elutunnetusest. Meie mulje oli, et rootsi kiriku lastemuusikatöö esindab ehk väga kultiveeritud muusikat, kuna eesti kirikutöös osalevad just need rüblikud, kes nad on ka argipäeval ja pühapäevakoolis.
Valga praostkond tänab Põhjamaade Ministrite Nõukogu projektitoetuse eest praostkondadevaheliste suhete, sellega seoses ka MTÜ-de ja omavalitsusasutuste suhete edendamisel.

Vallo Ehasalu

Tagasi