Infokaart

Sündmused

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Lahkunud on Jüri Stepanov

Jüri Stepanov on sündinud Tallinnas. Tema varajasimad lapsepõlvemälestused on seotud Hellenurme lastekoduga.

Tema vaimulik kasvamine on alanud Oleviste kirikus, kahe erineva, ent samas kirikus tegutsenud vaimuliku juhi, O. Tärgi ja O. Olviku mõjutustel. Seal on ta elanud sisse pealinna haritlaste ellu.

Nõukogude sõjaväes rõhutas ta tolle aja vabakoguduste noorte kombel kristlase nähtavat usu tunnistamist, mida nägid iga päev ka teenistuskaased ja ülemused. Jüri Stepanovit karistati Piibli lugemise ja palvetamise eest korduvalt. Sõjaväes nõrgenes tema kuulmine. Tema elu on jäänud aga saatma üks tollane tugevuse katse. Ta pidi valima kahe karistuse, vangla või väeosa kinomaja ehitamise vahel. Jüri Stepanov ehitas väeosa kinomaja Põhja-Venemaal, ilma ehitusmaterjalita, paludes vaid Jumalat, teades, et kui see ei valmi, ei pääse ta eluga.

Peale sõjaväge sai temast Tallinna Püha Vaimu koguduse liige. Ta rakendas oma teadmisi ehituse valdkonnas ja osales Tallinna Püha Vaimu kiriku renoveerimisel. Seal asus ta tööle Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Konsistooriumisse, olles käsundustöötaja. Olles kohal konsistooriumis, tutvus ta pealinnas käivate vaimulike kaudu terve EELK eluga. Olles konsistooriumi töötaja, nägi ta kiriku juhtimist kiriku jaoks väga raskel ajal.

Ta asus õppima Usuteaduse Instituuti. 14. mail 1986. pühitseti ta õpetajaks, ta asus teenima Otepää kogudust. Otepääle tulles ei võinud Jüri Stepanov teada midagi  tulevatest kergematest aegadest. Võttes vastu selle ülesande, teadis ta oma kogemusest, et nõukogude võim ja selle ideoloogia on igavene.
Otepää kogudus oli olnud aastakümne koha peal elava õpetajata. Jüri eelkäija, repressioonides perekonna kaotanud õpetaja Karl Sillamäe, oli eakas mees. Kirikus käis nii vähe rahvast, et õpetaja julges jutlustes rääkida ka Stalini terrorist. Kitsas oli see ring, see võimaldas omavahelist usaldust, kuid kitsas oli ka majanduslikult, Jüri eelkäijat toitis üksnes kodune majapidamine Otepäält eemal.

1986 asus Jüri jätkama tema lootusetut tööd. Otepää kirik vajas sel ajal hädasti uut katust. Nüpli palvela vajas parandamist, et teenida õpetaja elumajana. Need tööd tehti veel enne paremate aegade algust.

Jüri Stepanov abiellus 1987. Piret Stepanoviga.

Peagi loodi kirikukoor ja pühapäevakool. Jüri Stepanov võis tunda, kuidas taas elustub Otepää kihelkonna kokkukuuluvustunne. Oli rahvuslik ärkamisaeg, Jüri Stepanov tuletas otepäälastele alati selgesõnaliselt meelde, et meie elame Jakob Hurda maal.

Omandireformi käigus nõutas Jüri Stepanov kirikule tagasi Otepää vanad kirikumaad. Jüri Stepanov on neid hästi majandanud, see on tähendanud eelkõige vaeva ehituse ja renoveerimisega. Suuremateks töödeks on Otepää kirikumõisa kompleks, pastoraadi renoveerimine ja kirikumõisa aida ehitamine talvekirikuks.
Jüri Stepanov on väärtustanud Otepääd kui rahvuslikku pühapaika, kristliku Eesti keskust. Tema organiseerimisel on siin korraldatud suurüritusi tähistamaks Eesti lipu saamise ja alalhoidmise lugu.

Nõukogude võim on muutnud Otepää linnapilti, ehitades mäele kirikuteel, kõrgemale kirikust ja Vabadussõja mälestusmärgist, tehase. Jüri Stepanov on muutnud linnapilti, hoides kirikut ja luues taas kirikumõisa kompleksi pastoraadi, kabeli, kahe muuseumi ja Jakob Hurta meenutava pargiga.  

Jüri Stepanov on hooldanud ka EELK Kambja ja Sangaste kogudusi. Jüri Stepanov on Eesti Üliõpilaste Seltsi ja B.G. Forseliuse Seltsi liige.

Jüri Stepanovit jäävad leinama abikaasa, kolm poega, tütar, EELK Otepää kogudus, Otepää kihelkond ja Eesti Evangeelne Luterlik Kirik. 

Tagasi