Infokaart

Sündmused

Detsember 2022
E T K N R L P
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

< Eelmine Järgmine >

Pildigalerii

Uudiskiri

Sinu e-mail

Liitu Lahku

Milleks liituda?

Karula koguduses on rohkesti külalisi

Alati väga tähelepanelik koori bassilaulja Hannu Sierna tuletas meelde, et tema on meie juures Karulas külas 23. korda! Külaliste energilise koorijuhi Veikko Saari taktikepi all lauldi protsessioonis kultuurimajast kirikusse minnes 10 aastat tagasi. Sama hoogsa taktilöögi saatel täitus külaliste kaunist laulust juubelihõngune Karula kirik. 

Karula koguduse koor ei jäänud sugugi alla, hoogsad laulud Merike Mõttuse juhendamisel tegid Karula rahva südamed soojaks. Kus on, sinna antakse, nii ütleb vanasõna. Teenistuse edenedes astusid kirikuuksest sisse uudistavad tartumaalased - Nõo, Puhja, Rannu, Tartu kogudustest pärit lauljad koos koorijuhi Miina Kuusemaaga ja tema abikaasa õpetaja Tiit Kuusemaaga. Niisama istuda uutele lauljatele mahti ei antudki, proovisid kohe Karula kiriku puitvõlvide kõla. Kõlas hästi küll.

Sünnipäevakõne ütles Enno Tanilas, soome keelde tõlkis Matti Piispanen. Matti on nüüd Nastola linnakoguduse kirikhärraks valitud, aga seepärast veel ei jää kõikejõudev Matti kunagi hämeenkoskilaste matkaseltskonnast maha. Ka Hämeenkoski uus õpetaja Pentti Pohto oli tulnud esimest korda Karulat kaema. Oli temalgi varuks küllaga südamlikke sõnu ja häid soove kõigile.

Külalistega koos sammus koguduserahvas, kokku sadakond inimest, pidulikult kaetud Lüllemäe Põhikooli valgesse sööklasse. Piduliku lõunasöögi ajal ütles ilusad tänusõnad kogudusele Karula Vallavalitsuse poolt vallavanem Rain Ruusa, kingituse, kauni palmipuu, võttis vastu Karula koguduse juhatuse aseesimees Margus Viks. Jätkus häid soove Kultuurimaja juhatajalt Ene Kaasilt, kelle toel ja lahkel kaasabil kogudus viis aastat (1992-1997) sai pidada jumalateenistusi alati köetud ja puhtas kultuurimaja saalis. Piduliku päeva möödudes külalisi majutuspaika, Taagepera lossi, saates me eriti ei kurvastanud lahkumineku pärast, sest teame, et üürikese aja pärast näeme sõpru taas.

Juubeliüritused Karula uues kirikus jätkusid emadepäeva kontsert-jumalateenistusega 13. mail. Tartu kitarrikvartett Peep Petersoni juhendamisel mängis J.S.Bachi, G.Ph. Telemanni, A. Vivaldi, E. Granadose, G. Sanzi kaunist muusikat. Karula kirikut tunnustati kui väga hea akustikaga kammerlikku kontserdipaika ja tehti plaane juba järgnevate muusikaürituste tarvis.

Külalisi jõudis Karulasse reedel, 18. mail ka Saksamaalt, sõpruspraostkonnast Eschwegest. Praostkonda külastama ja sõprussidemeid kinnitama tulnud eschwegelased leidsid lahket vastuvõttu paljudes praostkonna koguduseliikmete kodudes. Karula rahva võõrustada oli viis külalist. Dekaan dr. Martin Arnold oli Enno Tanilase külaliseks, organist Merike Mõttus võõrustas Erika ja Georg Rost´i, viimane tõi palju terviseid Eltmanshauseni koguduselt ja õpetaja Harald Aschenbrennerilt. Karula hooldemaja juhataja Sirje Tann võõrustas eschwegelasi Elisabeth ja Manfred Loschi.

Laupäeval tutvustas sõpradele Otepääd ja Pühajärve praost Vallo Ehasalu. Sangaste kirikus toimunud praostkondlikust laulupäevast võtsid külalised huviga osa. Karula koor oli Sangaste laulupäeval kaunites rahvariietes, mis külalistele väga meeldisid. Loomulikult oldi tuldud ühise rõõmu ja osaduse pärast, mis sai teoks ühislaulmistes ja Jumala Sõna juures viibimises.

Exaudi pühapäeva jumalateenistusel Karula kirikus rõhutas dekaan dr. Martin Arnold oma jutluses Johannese evangeeliumi 14:15-19 üle seda, et Jumala rahvast ühendav Kristuse Vaim viib eemale kõik lahutavad ja takistavad tegurid. Me mõistame teineteist, saame toetada teineteist, rõõmu valmistada teineteisele, sest Kristus on tulnud meid elavaks tegema.

Eltmanshauseni koguduse eestseisja hr. Georg Rost andis kogudusele kingituseks ristimiseks vajalikud tarvikud - vaagna ja kannu. Kuna Karula Maarja kirik 1944 aastal sõjatules hävitati, siis kadusid kõik jumalateenistuseks vajaminevad esemed teadmatult. See on tähelepanuväärne kingitus selle poolest, et kinkijad ise on just nende esemetaga seotud - omaenda ristimise kaudu. Karula kogudus on väga tänulik kingituse üle. 

Jumalateenistusele järgnes lühike koguduse ja kiriku ajalugu tutvustav ülevaade Enno Tanilaselt ning ringsõit Karulas ja Kaika kuplite vahel. Tänu Diana Ventsikova antud väikebussile külaliste sõidutamiseks ja tema kiirele ja osavale toimetulekule Kaika kitsate ja käänuliste teedega, jõudsime näidata sõpradele selle lühikese aja jooksul Karula ürgset loodust ja kauneimaid vaatamisväärsusi. Maitsvat lõunat pakkus lahke pererahvas maalilises Köödre puhketalus, külastati veel Karula Rahvuspargi keskust Ähijärve ääres, kohaliku kihelkonna surnuaedu ja kirikuid. Tornimäe vaatetornist avanev võrratu vaade pani külalised üksmeelselt tunnistama - te elate väga ilusal maal.

Õhtu enne ärasõitu maitsti Sirje Tanni kodutalu lahkust ja tunti heas leilisaunas lõõgastust. Külalised rääkisid üksmeelselt, et osadele neile oli see saunaskäik elus esmakordne ja meeldivalt lahe kogemus. Suur tänu kõigile, kes olid külaliste vastuvõtmisel abiks, tänu ka õpetajatele Matti Piispanenile, Pentti Pohtole Soomest, Stephan Bretschneiderile ja dekaan dr. Martin Arnoldile, praost Vallo Ehasalule, praostkonna ametivendadele meeldejäävate päevade eest. Uute kohtumisteni, hääd sõbrad!

Enno Tanilas

Tagasi